14 Lip

Gość specjalny – Maciej Bennewicz

Maciej Bennewicz z wykształcenia jest socjologiem. To menedżer, trener, coach, pisarz. Przez wiele lat zajmował się psychoterapią indywidualną i grupową. Prowadził zajęcia i warsztaty w SWPS psychologii społecznej i psychoterapii, treningi interpersonalne i motywacyjne na Wydziale Psychologii UW, a także warsztaty z autoprezentacji i efektywności zawodowej na UW. Obecnie jest dyrektorem programowym Instytutu Kognitywistyki, kształci zawodowych coachów oraz pasjonatów rozwoju osobistego.

Maciej Bennewicz przedstawi w niedzielę wykład pt.:

„Jak możemy wykorzystać coaching i mentoring do budowania dobrych relacji z dziećmi?” Zapisywać się można tutaj  https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/wyklad-macieja-bennewicza-157164/?source=directory

Tak wyjaśnia, czym jest coaching:

„Coaching jest zaawansowanym treningiem rozwoju osobistego przy użyciu współczesnych technik edukacyjnych , które pobudzają neuroplastyczność mózgu. Neuroplastyczność, czyli zdolność do zmiany na poziomie biologicznym. Coaching jest usystematyzowanym działaniem wspierającym rozwój.

I na czym polega mentoring:

„Znaczenie słowa „mentor”  nawiązuje do trzech głównych zadań mentora – uczenia, przewodzenia orazinspirowania ucznia. Mentor aby mógł dobrze wypełniać swoją rolę musi być postrzegany jako kompetentny autorytet, czyli osoba wszechstronnie zaznajomiona z daną dziedziną. Nie wystarcza jednak samo doświadczenie branżowe, profesjonalny mentor oprócz znajomości dziedziny musi jeszcze umieć uczyć innych. Uczenie to odbywa się w szczególnych okolicznościach, nie jest to po prostu edukacja czyli przekazywanie wiedzy lecz zarządzanie złożonym procesem od teorii do praktyki, od podstawowych umiejętności do ich mistrzowskiego wytrenowania. Uczeń zatem staje się nie tylko pasywnym biorcą wiedzy.

Zadaniem mentoringu jako metody jest wyposażenie ucznia (mentee) przez nauczyciela-praktyka (mentora) w nowe kompetencje a także ich skuteczne wyćwiczenie do takiego poziomu, w którym mentee stanie się samodzielny w danej dziedzinie, a tym samym zdolny do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów. Zadania mentoring idą zatem jeszcze dalej niż opanowanie danej dyscypliny. Uczeń ma nie tylko działać samodzielnie w oparciu o nowe kompetencje, ma również rozwijać już istniejące by uzyskiwać lepsze od standardowych wyniki. Wynikowość jest zatem immanentną cechą mentoringu. Liczy się wynik, który uzyskuje mentee.”

13 Lip

Nasi prelegenci – Dorota Grodecka

Dorota Grodecka z zawodu jest lekarzem dentystą. Współprowadzi z Mężem Prywatną Praktykę Stomatologiczną. Od czerwca 2011 są pierwszą w Polsce Praktyką, działającą w oparciu o Porozumienie bez Przemocy (NVC), w nurcie Rodzicielstwa Bliskości (AP) i Rodzicielstwa przez zabawę. Pracują z dorosłymi i z dziećmi.

Jej warsztat poświęcony będzie sytuacjom związanym z medyczną rzeczywistością, której doświadczamy – my i nasze dzieci.

Jak poradzić sobie z własnymi emocjami w tych sytuacjach? Jak się przygotować na wizytę? Jak wesprzeć dziecko? Na co zwrócić uwagę w kontakcie z lekarzem lub terapeutą? Jak uspokoić dziecko przed badaniem? Co zrobić gdy dziecko się boi? Odpowiedzi poszukacie wspólnie w niedzielę 24 września o 11.00.
Bilety czekają na Was tutaj

https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/empatia-u-lekarza-156982/?source=directory

A na swój warsztat zaprasza dr Dorota

12 Lip

Nasi prelegenci – Magdalena Sendor

Magdalena Sendor – certyfikowana trenerka NVC, mediatorka, coach. Z wykształcenia jest dziennikarką i kulturoznawczynią.

Z wrodzoną ciekawością przygląda się zagadnieniom dotyczącym edukacji oraz pracy w poczuciu wolności i odpowiedzialności realizowanej m.in: w szkołach demokratycznych.

Lubi o sobie myśleć,  jako o Wędrowniczku, bo ceni sobie mieszkanie w różnych miejscach, szukanie nowych dróg, nowej wiedzy. Od wielu lat jest gorącą zwolenniczką świadomej i empatycznej komunikacji w rodzinie i w pracy.
Wierzy, że zmiana jest częścią życia.
Muzyka jazzowa, górskie wędrówki i spotkania w tangu są dla niej sposobem na nabranie sił i odpoczynek. Jest  mamą dwójki dzieci, które są dla niej nieustającą inspiracją i motorem wielu działań.

Na Konferencji poprowadzi warsztat pt.: „Rozmowy w kręgu: jak rodzic czy nauczyciel może odejść od roli sędziego na rzecz wspierania dzieci w rozwiązywaniu konfliktów?”

Bilety  – ostatnie pięć – dostępne tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/rozmowy-w-kregu-156306/?source=directory

O tym, jak chciałaby, aby otoczenie postrzegało „trudne dzieci” i ich rodziców napisała kilka zdań:

„Wielu rodziców szuka rozwiązań, zastanawia się nad sobą, zmienia nawyki i jednocześnie zachowanie dziecka przez dłuższy czas się nie zmienia. Natomiast nierzadko rodzic, dostaje etykietkę permisywnego czy rozpieszczającego, a dziecko niejednokrotnie nosi na sobie brzemię trudnego dziecka.

Marzy mi się świat, gdzie czułością, akceptacją obejmujemy wszystkich: i takich rodziców, i takie dzieci. Opisane sytuacje i tak stanowią niejednokrotnie wyzwania dla rodziców, a nawet dla całych rodzin. Etykietkowanie czy to rodziców, czy dzieci nie pomaga. Naprawdę! A wręcz przeciwnie, może przyczyniać się do lęku przed oceną otoczenia, dodatkową presją na „szybkie” rozwiązanie sytuacji. To, co pomaga to czas i przyjęcie sytuacji taką, jaką ona jest z jednoczesną nadzieją, że dzięki pracy rodzica, rozmowie i kontaktowi serc będzie lepiej funkcjonować, a wówczas i łatwiej wspólnie żyć.”

07 Lip

Nasi prelegenci – Małgorzata Musiał

Małgorzata Musiał na co dzień zajmuje się wspieraniem rodziców, prowadząc warsztaty dotyczące wychowywania, realizując program „Szkoła dla rodziców” oraz udzielając indywidualnych konsultacji rodzicielskich. Jest również – jednym z niewielu w Polsce – mentorem grup SAFE, profesjonalnie wspierającym świeżo upieczonych rodziców.

Jako mama trójki dzieci dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na blogu oraz w wydanej ostatnio książce ” Dobra Relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny”, którą będzie podpisywać podczas tegorocznej Konferecji.

A co odkryła po ubiegłorocznej? Przeczytajcie:

„Najpiękniejszą definicję empatii odkryłam niedawno w sieci, w refleksjach po tegorocznej Konferencji Empatii. Nie wiem, czyje to słowa, ale idealnie obrazują trudną do opisania empatię:
Empatia to czuła obecność skupiona na wewnętrznym doznaniu.

Nie dawanie rad. Nie pocieszanie. Nie uspokajanie. Nie rozweselanie. Nie odwracanie uwagi. Nie tłumaczenie. Nie opowiadanie o sobie.

Czuła obecność. Towarzyszenie bez oceniania. Dotykanie tego, co żywe w drugim człowieku. Bez stawiania sobie celów: pobędę z nim 5 czy 10 minut, to mu przejdzie i zrozumie, jak należy postąpić.(…)

Lubię określenie “świątynia empatii”. Może patetyczne, ale nie przesadzone. To jest naprawdę okazja, by pobyć z drugim takim, jaki on jest, z tym, co dla niego ważne – bez własnych projekcji, planów, ocen, odnoszenia sytuacji do siebie samego. Pełne otwarcie na druga osobę, połączenie na jakimś trudnym do opisania poziomie.(…) W towarzystwie empatii wracamy do równowagi. Uspokajamy się, zaczynamy myśleć racjonalnie.”

Z Małgosią będzie się można spotkać dwukrotnie  – podczas spotkania autorskiego ( tutaj rejestracja https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/spotkanie-autorskie-z-malgorzata-musial-157162/?source=directory oraz

na warsztacie( bilety tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/przetrwac-aby-rozkwitnac-malgosia-musial-156341/?source=directory

07 Lip

Gość specjalny – dr Marek Kaczmarzyk

Dr Marek Kaczmarzyk jest bologiem, neurodydatykiem i memetykiem.  Prowadzi zajęcia dla studentów na Uniwersytecie Śląskim, ale z wykładami przybliżającym laikom tajniki naurodydaktyki jeździ po całym kraju. Jako propagator dydaktyki ewolucyjnej przygląda się szkole, jako środowisku społecznemu z perspektywy kontekstów ewolucyjnych.

Tak mówi o metodzie stosowanej dość powszechnie w polskich szkołach:

„Zasada „kija i marchewki” wydaje się składać z działań, które wpływają na mózg w dokładnie odwrotny sposób. W rzeczywistości jednak kara i nagroda to bodźce, które przetwarzamy zupełnie inaczej. Używamy do tego celu różnych części mózgu, a efekty działania obu, choć w pewnym stopniu antagonistyczne na poziomie odczuć, nie prowadzą do odwrotnych zachowań.
Nagroda wiąże się z przyjemnością i, szczególnie ta nieoczekiwana, zwiększa wydajność zapamiętywania. Jest powodem dążenia do ponawiania działań, motywuje. Kara prowadzi do zachowań związanych z unikaniem, uchylaniem się od działania, ucieczką.
Co szczególnie ważne z praktycznego punktu widzenia, wymierzenie kary za jakąś aktywność (lub jej brak) nie spowoduje automatycznie aktywności przeciwnej. Ukaranie dziecka za bałagan w pokoju nie wywoła chęci do utrzymywania porządku, a kara za nieczytanie lektur nie wywoła u ucznia potrzeby ich czytania…”

Na naszej Konferencji dr Kaczmarzyk wygłosi wykład w sobotę o mechanizmach lustrzanych. Bilety dostępne tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/mechanizmy-lustrzane-wyklad-dr-marka-kaczmarzyka-157159/?source=directory

05 Lip

Nasi prelegenci – Przemysław Chruściel

Przemysław Chruściel  już po raz drugi będzie gościł na naszej Konferencji.

Mąż i tata dwójki dzieci. Trener, reżyser, pedagog,animator społeczny. Zafascynowany ideą NVC (Porozumienia Bez Przemocy) w swojej pracy warsztatowej stara się wprowadzać w życie jej założenia. Pracuje z użyciem technik teatralnych i elementów dramy. Tak o tym mówi:

„Idea Porozumienia bez Przemocy daje mi nadzieję, że ludzie mogą w każdej sytuacji się ze sobą dogadać. Choć intencje są dobre i mamy świadomość, że kłótnia i przerzucanie się argumentami zazwyczaj nie zmierza do rozwiązania, to często z naszych starań niewiele wynika dobra. Metoda zaproponowana przez Rosenberga wydawać się może komuś mało odkrywcza,a innemu znowu rewolucyjna lub mało naturalna. Kiedy jednak zaczynamy o niej dyskutować na warsztacie, to można dostrzec jak bardzo nasz świat odjechał od naszych ludzkich pragnień i potrzeb budowania satysfakcjonujących relacji i wnoszenia piękna i dobra w życie swoje i bliźniego w kierunku udowadniania swoich racji i dopasowywania ludzi do pewnych wizji, przekonań i schematów. Kiedy wybieram „kontakt”, zbliżam się do tego świata, który chciałbym przedstawić moim dzieciom.”

Przez ostatni rok szkolny pracował także z młodzieżą gimnazjalną w Boguchwale jako psycholog szkolny. Tam również wprowadzał idee PbP na gruncie  klasowych relacji, praktykując empatyczne słuchanie i mediacje między uczniami.

Ponieważ inspiruje go człowiek i zmiany jakich jest w stanie dokonać w swoim otoczeniu od kilku tygodni intensywnie pracuje z grupą rodziców nad stworzeniem przestrzeni dla  dzieci w nurcie alternatywnej edukacji w oparciu o idee RB i NVC, szukając w ten sposób odpowiedzi na pytanie, które zadaje Jesper Juul: „(…) jak wykonywać swoją przywódczą rolę wobec dzieci bez uciekania się do działań naruszających ich godność i integralność”? „Dalej powszechne są w użyciu ” władza rodzicielska” czy „autorytet nauczyciela” – mówi Przemek –  terminy, które mają sankcjonować obecny układ i stać na straży nieomylności dorosłych w stosunku do dzieci (…) potrzeba zmiany mentalnej, zwrócenia się ku sobie i drugiemu, ciekawości i zaufania, otwartości na zmianę i odwagi pójścia pod prąd tego, co ” od zawsze”. Miło spotkać nauczyciela, który nie boi się przyznać przy uczniach, że ocenianie to kiepski pomysł, czy takiego, który nie zadaje pracy domowej. ”

 Niech jego słowa będą zaproszeniem na warsztat, który poprowadzi w sobotę o 16.30.

Bilety dostępne tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/troche-z-glowy-troche-z-ciala-warsztat-laczacy-nvc-z-technikami-teatralnymi-i-dramowymi-156979/?source=directory

04 Lip

Nasi prelegenci – Magdalena Niemczuk – Kobosko i Joanna Szulc FC EDU

Magdalena Niemczuk – Kobosko od ponad 20 lat związana jest z edukacją.  To nauczycielka, wychowawczyni, tutorka, entuzjastka nauczania poprzez opowiadanie ciekawych historii (storytelling), a także tłumaczka.

Wspiera, inspiruje i rozbudza ciekawość. Najlepiej czuje się jako wychowawca. Zależy jej na tym, 
by w szkole zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice czuli się wartościowi, ważni i potrzebni. Prywatnie – mama dorosłych już córek, żona, przyjaciółka.

Joanna Szulc  to dziennikarka i redaktorka, była redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”, autorka tekstów i książek o wychowaniu, zdrowiu i pielęgnacji dzieci.

Z wykształcenia jest socjolożką, studiowała także psychologię, ale przede wszystkim spotykała ciekawych ludzi, od których uczyła się Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez Przemocy, rozwoju osobistego.

Joanna jest mamą dwóch fantastycznych córek w wieku szkolnym.

Magdalena i Joanna wspólnie założyły FC EDU – miejsce, w którym wspierają nauczycieli, rodziców i dzieci,pracując w oparciu o 7 nawyków Franklina Coveya.

Ich misja opiera się na przekonaniu, że :

„Szkoła to nie tylko zdobywanie wiedzy. Szkoła to także miejsce, gdzie uczniowie uczą się żyć wśród ludzi, podejmować wyzwania i brać odpowiedzialność za siebie, a nauczyciele i rodzice współdziałają dla ich dobra”. Taką szkołę pomagają tworzyć.

Joanna tak pisze pozytywnej sile nawyków:

„Nawyk to potężna siła, której działania na co dzień zwykle nie zauważamy. Mała zmiana nawyku może wywołać wielką zmianę w naszym życiu. W metodzie 7 nawyków Stephena Covey’a, której uczymy w FC EDU, wszystko zaczyna się od wypracowania w sobie nawyku proaktywności. Proaktywność to odruchowa chęć działania, gotowość podejmowania wyzwań i dostrzegania pozytywnych aspektów zdarzeń. Covey zakłada, że nikt nie jest skazany na pesymizm. Jeśli odruchowo stwierdzasz, że szklanka jest w połowie pusta, możesz wyrobić w sobie nawyk dostrzegania, że jednakowoż jest ona także w połowie pełna. Masz wybór. Osobę, która wyjątkowo cię denerwuje, a z którą codziennie się kontaktujesz, możesz uznać albo za uosobienie twojego życiowego pecha, albo za swojego osobistego trenera cierpliwości. Nad rozlanym mlekiem możesz płakać, albo szybko wytrzeć je ścierką i zapomnieć o problemie.To zależy od ciebie, jak podchodzisz do trudnych spraw. Jaki masz w tym względzie nawyk.

Celem działania naszej firmy jest to, by w dzieciach zaszczepiać nawyki, które ułatwią im lepsze życie i sprawniejsze współdziałanie z innymi. Zależy nam na tym, by w polskich szkołach (podobnie jak w wielu systemach edukacji na świecie) uczyć nie tylko ułamków i rozbioru zdania. Ale także kreatywnego podchodzenia do wyzwań, planowania, ustawiania hierarchii działań, negocjowania rozwiązań dobrych dla wszystkich stron sporu, dbania o wspólne dobro, komunikacji opartej na szacunku i empatii, pracy zespołowej i wreszcie – codziennego dbania o swoje zdrowie (fizyczne i emocjonalne). Im wcześniej zaszczepi się takie nawyki, tym lepiej dla dzieci. Tym lepiej dla nas wszystkich.”

Z Magdaleną, Joanną i 7 nawykami będzie się można spotkać 23 września(sobota) na warsztacie o 16.30  – „Empatia dla siebie. Jak nauczyciele mogą wykorzystać 7 nawyków skutecznego działania, by lepiej zadbać (wpierw) o siebie i (potem) o uczniów”.

Bilety jeszcze dostępne tutaj: https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/empatia-dla-siebie-jak-nauczyciele-moga-wykorzystac-7-nawykow-skutecznego-dzialania-156340/