05 Lip

Nasi prelegenci – Przemysław Chruściel

Przemysław Chruściel  już po raz drugi będzie gościł na naszej Konferencji.

Mąż i tata dwójki dzieci. Trener, reżyser, pedagog,animator społeczny. Zafascynowany ideą NVC (Porozumienia Bez Przemocy) w swojej pracy warsztatowej stara się wprowadzać w życie jej założenia. Pracuje z użyciem technik teatralnych i elementów dramy. Tak o tym mówi:

„Idea Porozumienia bez Przemocy daje mi nadzieję, że ludzie mogą w każdej sytuacji się ze sobą dogadać. Choć intencje są dobre i mamy świadomość, że kłótnia i przerzucanie się argumentami zazwyczaj nie zmierza do rozwiązania, to często z naszych starań niewiele wynika dobra. Metoda zaproponowana przez Rosenberga wydawać się może komuś mało odkrywcza,a innemu znowu rewolucyjna lub mało naturalna. Kiedy jednak zaczynamy o niej dyskutować na warsztacie, to można dostrzec jak bardzo nasz świat odjechał od naszych ludzkich pragnień i potrzeb budowania satysfakcjonujących relacji i wnoszenia piękna i dobra w życie swoje i bliźniego w kierunku udowadniania swoich racji i dopasowywania ludzi do pewnych wizji, przekonań i schematów. Kiedy wybieram „kontakt”, zbliżam się do tego świata, który chciałbym przedstawić moim dzieciom.”

Przez ostatni rok szkolny pracował także z młodzieżą gimnazjalną w Boguchwale jako psycholog szkolny. Tam również wprowadzał idee PbP na gruncie  klasowych relacji, praktykując empatyczne słuchanie i mediacje między uczniami.

Ponieważ inspiruje go człowiek i zmiany jakich jest w stanie dokonać w swoim otoczeniu od kilku tygodni intensywnie pracuje z grupą rodziców nad stworzeniem przestrzeni dla  dzieci w nurcie alternatywnej edukacji w oparciu o idee RB i NVC, szukając w ten sposób odpowiedzi na pytanie, które zadaje Jesper Juul: „(…) jak wykonywać swoją przywódczą rolę wobec dzieci bez uciekania się do działań naruszających ich godność i integralność”? „Dalej powszechne są w użyciu ” władza rodzicielska” czy „autorytet nauczyciela” – mówi Przemek –  terminy, które mają sankcjonować obecny układ i stać na straży nieomylności dorosłych w stosunku do dzieci (…) potrzeba zmiany mentalnej, zwrócenia się ku sobie i drugiemu, ciekawości i zaufania, otwartości na zmianę i odwagi pójścia pod prąd tego, co ” od zawsze”. Miło spotkać nauczyciela, który nie boi się przyznać przy uczniach, że ocenianie to kiepski pomysł, czy takiego, który nie zadaje pracy domowej. ”

 Niech jego słowa będą zaproszeniem na warsztat, który poprowadzi w sobotę o 16.30.

Bilety dostępne tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/troche-z-glowy-troche-z-ciala-warsztat-laczacy-nvc-z-technikami-teatralnymi-i-dramowymi-156979/?source=directory

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.