29 Cze

Nasi prelegenci – dr Tomasz Tokarz

Tomasz Tokarz jest posiadaczem dyplomów wielu specjalizacji związanych m.in.: z coachingiem, mediacjami, terapią  rodzin. Ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistyczno-Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2005 uzyskał tytuł naukowy doktora. Jako wykładowca akademicki pracuje w Instytucie Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz w Dolnośląskim Centrum Innowacji Edukacyjnych.

Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. W swojej pracy łączy umiejętności coacha i mediatora, co sprawia, że specjalizuje się w coachingu relacji (partnerskim, rodzin) i rozwiązywaniu konfliktów. Proponuje szeroką ofertę szkoleń i warsztatów dla nauczycieli i edukatorów.

„No i najważniejsze… – jak sam mówi – jest dumnym ojcem dwóch cudownych córek: Amelki i Hani”.

Niedawno na swoim profilu umieścił się taki wpis:

„Pojawiło się wiele głosów o potrzebie powrotu do wychowania pasem. To bez sensu. Przecież dzieci nie reagują agresywnie dlatego, że nie są bite. Są raczej niezaopiekowane, zostawione same sobie. Brakuje im zatem troski i szczerego zainteresowania – nie surowości i kar.

Przemoc jest zawsze jakąś formą kompensacji deficytów, braków. Ludzie o wysokim poczuciu własnej wartości nie muszą bić innych, by zwrócić na siebie uwagę.

Ja mam świetne doświadczenia z pracy z dziećmi. Rzadko spotkałem się z przemocą. Byc może pracowałem w miejscach, gdzie poświęcało się dzieciom uwagę i wysłuchiwało je. Wtedy nie musiały za wszelką cene szukać akceptacji przez niestandardowe zachowania.

Niemniej miałem także do czynienia z dziećmi, określamymi jako agresywne. Ale gdy poświęcono im trochę uwagi, gdy z nimi porozmawiano, gdy dano im odpowiedzialne zadanie – modyfikowały swoje zachowania. Okazywały się inne niż zakładano.

Pamiętam 9- letniego chłopca, który na pytanie dlaczego bije inne dzieci, odpowiedział: „Bo to jedyne co potrafię”. Spytano go, czy nie zechciałby się zaopiekować młodszymi dziećmi. Skoro jest silny i potrafi się bić to może sprawdziłby się jako ktoś w rodzaju ochroniarza. I naprawdę się sprawdził…

Skąd agresja? Nie chcę zrzucać odpowiedzialności na współczesną kulturę, bo agresja jest wpisana w historię człowieka. Co zmieniło się dzisiaj? Może jest mniej barier w reagowaniu. Trochę zniknęły granice. Musimy się w tym odnaleźć. Nie pomoga surowe zakazy – bo one jedynie spowoduja, że młodzi stłumia swoje emocje i będą zachowywac się odpowiednio, tylko wtedy, gdy będa pod kontrolą strażników. A kiedy oni znikną, wybuchnie z nich cała nagromadzona złość.

Ważne jest rozmiawianie z młodymi ludźmi – ale w szkole brakuje na to czasu, bo liczą się testy i rankingi.”

W sobotę Tomek poprowadzi warsztat nt. przemocy i konfliktów w szkole. Zapisy i bilety dostępne tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/jak-radzic-sobie-z-przemoca-i-rozwiazywac-konflikty-w-szkole-tomasz-tokarz-156342/?source=directory

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.