08 Cze

Nasi prelegenci – Małgorzata Rychert – Kita

Małgorzata Rychert-Kita jest specjalistką Counsellingu Gestalt, doradczynią rozwoju osobistego i humanistką. Nurt psychologii Gestalt stał się dla niej filozofią życia – podróżą w głąb siebie i drogą do poznania drugiego człowieka. To źródło radości, odpowiedź na ciekawość świata, sposób doskonalenia i nieustającego rozwoju. Małgosia prowadzi blog ” Notatki spod Jabłoni”, gdzie inspiruje, wzrusza, zachwyca, zaprasza do refleksji. O empatii pisze tak:

„Empatia ma wiele definicji. Wiele z nich jest błędnych, a najczęstszym błędem jest przekonanie, że empatia to ” odczuwanie tego, co czuje druga osoba”. To zaledwie wstęp do empatii, najeżony licznymi pułapkami, takimi jak identyfikacja projekcyjna, kłopoty w komunikacji, branie na siebie odpowiedzialności za emocje drugiego człowieka. W terapii Gestalt przyjmujemy, że nie można czuć tego, co czuje ktoś inny. Mówimy, że możemy to sobie co najwyżej wyobrazić. To założenie wymaga pokory wobec tego, co ktoś czuje. Zakłada czujność, konieczność upewnienia się, poprzez pytania, aktywne słuchanie, świadomą i uważną obecność. „Odczuwanie tego, co czuje druga osoba” niesie ze sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo – że bardziej będziesz chciała zająć się swoimi emocjami i potrzebami, niż potrzebami drugiego człowieka. „Widzę, jak cierpisz. Znam to uczucie. Też cierpię… ” i tu następuje barwna opowieść oraz odwrócenie ról.
Jeśli wyobrażasz sobie, co czuje drugi człowiek, to jest to zaledwie wstęp do tego, co rozumiem przez empatię. Empatia to nieoceniająca obecność. Empatia to towarzyszenie, bycie obok, zdrowe wsparcie”.

Bardzo nas cieszy, że Małgosia i w tym roku dołączyła do naszej Konferencji. Tym razem przygotowała warsztat dla par. Zapisy i bilety tutaj https://evenea.pl/imprezy/konferencje/katowice/arytmetyka-milosci-gestaltowski-warsztat-dla-par-z-gosia-rychert-kita-156338/?source=directory

 

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.