17 Wrz

Magdalena Sendor

„Marshall Rosenberg napisał: „Empatia jest pełnym szacunku zrozumieniem tego, co wyrażają inni. Często, zamiast oferowania empatii, mamy silny impuls by dawać rady, wsparcie czy też tłumaczyć nasz własny punkt widzenia czy uczucia. Empatia jednakowoż wzywa nas by opróżnić umysł i słuchać innych całym sobą”.Magda Sendor
Empatia do towarzyszenie drugiej osobie w tym co przeżywa, wspólne z bycie z uważnością na uczucia i potrzeby zarówno swoje jak i rozmówcy. To także tworzenie przestrzeni, bez ocen, analiz i osądów, z nastawieniem na to, co tu i teraz jest w nas żywe. Gdy mówimy o empatii warto pamiętać, iż empatia:

  • Łączy się z obecnością czyli zaangażowania się w to, co my i nasz rozmówca przeżywa. Bycie z naszym rozmówcą w pełni, w tym co w danym momencie przeżywa.
  • Skoncentrowana jest na tu i teraz – gdy ktoś opowiada przeszłości lub przyszłości, możemy zaprosić go do zauważenia co dzieje się z nim teraz, kiedy mówi to o czym mówi: co czuje i jak doświadcza skutków swoich myśli.
  • Jest darem – dla siebie i dla drugiej osoby a także jest wyborem – nie ma takiego czegoś jak konieczność empatii czy przymus. Zawsze sprawdzamy co w danej chwili wnieść w relację, na co jesteśmy gotowi, na co mamy zasoby wewnętrzne.
  • To także wspieranie drugiej osoby by usłyszała sama siebie a także by miała poczucie, że my w pełni słyszymy, co ona mówi. Pomaga w tym odzwierciedlanie tego, co nasz rozmówca powiedział, jak i zgadywanie uczuć i potrzeb. Możemy powiedzieć: „A zatem, kiedy o tym myślisz czy czujesz … ponieważ potrzebujesz…?
  • Nie mamy pewności, czy nasze zgadywanie jest trafione czy nie. W zgadywaniu kluczowe jest by w żadnym razie nie było one powiązane z diagnozowaniem, mówieniem jak ktoś się czuje lecz zaproszenie do sprawdzenia jakie uczucia i potrzeby są dla niego teraz żywe.” Dogadać się z dzieckiem. 

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.